Kalendár

August
P U S Š P S N
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Aktuality
0/0

Lektori 3P

LEKTORI 3P

MUDr. Matúš Baran, MBA

predseda pracovnej skupiny 

Každý správny medajlónik by sa mal začìnať slovami: "Už od detstva som zachraňoval..." V mojom prìpade je však cesta k SČK jednoduchšia a kratšia. Kedysi veľmi dávno, pred 15 rokmi, keď sa piesok lial, voda sypala, mimo republiky sme cestovali s pasom a internet existoval len spolu s pevnou linkou telefónu (aj tá vtedy ešte existovala), som v televízii videl reklamu na kurz PP podporenú Adrianou Sklenarikovou. V hlave mi vzkrsla myšlienka, že netuším, čo by som mal urobiť na ulici, ak by sa niečo prihodilo. Preto som sa prihlásil na môj prvý kurz PP. A od tohoto momentu je prriebeh , povedzme, štandardný, zaujala ma výuka PP, možnosť venovať sa PP aj v Mládeži SČK, začal som teda najprv s projektom BNC, pokračoval HAPkom, v 18 rokoch si prvýkrát školiteľský kurz, nasledovalo mierne náhodné včlenenie k projektu 3P, kedy som výnimočne zaskočil na 1. kurze za MUDr. Martina Michalova, no a odvtedy som už nielen v SČK, ale aj v projekte 3P ostal. Projekt považujem za najpodstatnejší pre MSČK (čo iné sa od jeho predsedu očakáva... :) ) pre náplň samotnou PP, kedže väčšina dobrovoľníkov sa k SČK dostáva práve cez PP. Okrem toho ma osobne výuka PP na kurzoch 3P baví najviac, pretože ľudia zúčastňujúci sa (a následne tréneri PP) sú na kurzoch nekonečnou studnicou inšpirácie a v "teréne" exkluzívnou vizitkou SČK. Som na každého trénera PP nesmierne hrdý a s otvorenými ústami, stiahnutým hrdlom a slzičkami na krajíčku oka sledujem akúkoľvek ich aktivitu, či pri výuke PP alebo pri jej fingovanom alebo reálnom poskytovaní. Rád by som napísal, prečo sa majú mladí ľudia zapojiť do aktivít v SČK, no zameraním pozornosti na konkrétne témy by som, domnievam sa, opomenul iné, nemenej dôležité a inšpiratívne aktivity. Ja moje spojenie s MH ČK/ČP neľutujem. Červený kríž totiž pre mňa neznamená organizáciu, ale spôsob myslenia. Nech sa v M SČK vyskytnú dobrovoľníci odkiaľkoľvek ( od Sniny po Bratislavu, od 16 ročných stredoškolákov cez pracujúcich lekárov až po vyslúžilých dôchodcov... ) , spája ich vždy pohľad na svet, uhol myslenia a forma prístupu k riešeniu problémov. Neviem, čo dá Červený kríž iným, mne dal každého jedného človeka, s ktorým som v SČK spolupracoval, mnohých, ktorí sa stali súčasťou môjho života. Aj vďaka Červenému krížu je môj svet krajší. Bude aj Váš :)

MUDr. Martin Michalov 

podpredseda pracovnej skupiny

Rád by som sa vám predstavil. Volám sa Martin Michalov a narodil som sa v roku 1986 v Bratislave, kde som prežil aj väčšinu svojho života. V roku 2011 som zavŕšil štúdium na Lekárskej fakulte UK v Bratislave a stal som sa lekárom. Pre svoje nadšenie pre kritické stavy som začal pracovať na I. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava. Vzťah k pomoci zraneným a náhle chorým priamo v teréne ma priviedol tiež ku práci lekára záchrannej zdravotnej služby. V roku 2000, keď som ako žiak základnej školy videl svojich spolužiakov na zdravotníckej súťaži poskytovať prvú pomoc realisticky namaskovaným figurantom, chcel som byť ako oni. Tak som sa prihlásil do Mládeže Slovenského Červeného kríža. Vždy som chcel byť záchranárom a vďaka Červenému krížu som dostal možnosť naučiť sa prvú pomoc. A tiež si ju precvičiť na súťažiach. V roku 2007 som spolu s ďalšími nadšencami stál pri zrode Projektu prvej pomoci M SČK, bol som jedným zo zakladajúcich členov Pracovnej skupiny k projektu 3P a aktuálne som jej podpredsedom. Cieľom nášho spoločného úsilia v Projekte 3P je rozšíriť schopnosť poskytnúť prvú pomoc medzi čo najviac ľudí. Prvú pomoc, ktorá môže niekomu zachrániť život. Prvú pomoc, ktorá je podložená vedeckými poznatkami a aktuálnymi medzinárodnými odporúčaniami. Prvú pomoc, ktorú nie je ťažké sa naučiť, pritom často nie je poskytnutá vôbec. Snažíme sa pripravovať mladých ľudí, aby boli v skutočnom svete schopní pomôcť vtedy, keď je to potrebné a zároveň odovzdávali tieto cenné poznatky ďalej medzi svojich rovesníkov. Prácou v Projekte prvej pomoci M SČK pomôžete urobiť svet bezpečnejším miestom a možno aj niečo viac. Ja som vďaka Projektu 3P stretol svoju nastávajúcu.

MUDr. Mária Michalovová

členka pracovnej skupiny 

Volám sa Mária Jeleníková a som absolventkou Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity. Pracujem ako lekárka na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny na Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Členkou Slovenského Červeného kríža som od roku 2007, čo je už viac ako tretina môjho života. Za ten čas sa Červený kríž stal jeho neoodelitelnou súčasťou. Už si ani neviem predstaviť, že by som pár krát za rok nešla na niektorú z "červenokrižiackych akcií", kde vždy stretnem starých známych, ale aj množstvo nových tvárí, ktoré sa postupne stanú starými známymi. Bola som účastníčka prvého kurzu k Projektu prvej pomoci v máji 2007 v Košiciach a odvtedy som v projekte zostala. Ako tréner prvej pomoci som chodila prednášať prvú pomoc na základné a stredné školy, zúčastňovala som sa súťaží a pravidelne som absolvovala doškolenia. Už nejaký čas som členka pracovej skupiny Projektu prvej pomoci a máte možnosť sa so mnou každoročne stretávať na našich kurzoch. Prvá pomoc je dlhodobo najčastejším dôvodom, pre ktorý sa mladí ľudia zapoja do aktivít Červeného kríža. Mládež SČK im nie len prostredníctvom Projektu prvej pomoci ponúka možnosť získať z prvej pomoci vedomosti a praktické zručnosti a tieto následne odovzdávať ďalej na základných a stredných školách. Množstvo mladých, ktorí sa zapojili cez prvú pomoc do aktivít M SČK sa neskôr rozhodnú, že budú študovať zdravotnícke odbory a nájdu si svoje miesto v nemocnici alebo na záchranke. Vždy ma veľmi poteší (a už ma vôbec neprekvapuje), keď mi v práci záchranár, sestra alebo lekár hrdo povedia, že aj oni sú "Červenokrižiaci".

Bc. Jakub Medveď

člen pracovnej skupiny

Moja cesta v oblasti záchrany ľudských životov je veľmi silno spätá práve s Projektom prvej pomoci, ktorý som absolvoval v roku 2011. Som v podstate odchovancom svojich súčasných kolegov Matúša a Martina, ktorí sa pre mňa stali studnicou vedomostí a na kurze zo mňa urobili trénera prvej pomoci. Od toho času som odškolil nespočetné množstvo jedincov z radov verejnosti, odskákal stovky minút na resuscitačnej figuríne a to, na čo som hrdý najviac - záchránil niekoľko ľudských životov! Je pre mňa cťou rozširovať rady edukovaných laikov, ktorí sú každý deň a po celom Slovensku pripravení čeliť situáciám akútneho ohrozenia zdravia iných. Ako zdravotnícky záchranár si počas svojho pôsobenia v záchrannej zdravotnej službe plne uvedomujem potrebu poskytovania laickej prvej pomoci a preto som veľmi rád, že od roku 2015 môžem ako lektor projektu vychovávať ďalších červenokrížskych hrdinov a odovzdávať im svoje vedomosti a skúsenosti. Projekt prvej pomoci je fantastickou platformou, ktorá formuje našich členov profesionálne i osobnostne. O jeho kvalite svedčí čoraz rastúci záujem z radov mladých dobrovoľníkov a preto neváhaj a staň sa jeho absolventom aj ty! Teším sa na teba na najbližšom kurze ! :)